Ceremonia ślubna
Do której parafii zgłaszamy się, by przyjąć sakrament małżeństwa?
Sprawy przyjęcia sakramentu małżeństwa załatwia się w parafii zamieszkania jednego z narzeczonych.
Kiedy zgłosić w kancelarii parafialnej planowaną datę ślubu?
Datę ślubu w naszej parafii można ustalić w kancelarii parafialnej półtora roku wcześniej, najpóźniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu.
ŚLUB RZYMSKI
Ślub zawarty w czasie Mszy Świętej.
ŚLUB ZWYKŁ
Nabożeństwo podczas którego narzeczeni zawierają związek małżeński.
ŚLUB KONKORDATOWY
Zawarcie małżeństwa sakramentalnego w połączeniu z zawarciem małżeństwa cywilnego /jeśli małżonkowie tak zadecydują/
Przygotowanie do sakramentu małżeństwa
Dzień skupienia dla narzeczonych.
Dzień skupienia dla narzeczonych, którzy mają zamiar przyjąć Sakrament Małżeństwa odbywa się w naszej parafii w pierwszą sobotę miesiąca, w czerwcu, wrześniu, grudniu, rozpoczyna sie Mszą Świetą o godz 8.00.
Nauki Przedmałżeńskie.
Nauki Przedmałżeńskie obejmują spotkania w dwa piątki w danym miesiącu (zazwyczaj drugi i trzeci piątek miesiąca) między godziną 17.00 a 21.00.
Poradnia Życia Rodzinnego.
W Parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich spotkania w Poradni Życia Rodzinnego odbywają się w środy, popołudniu.
Dodatkowe informacje
Szczegółowy harmonogram zarówno zajęć w ramach Poradni Życia Rodzinnego, jak i Nauk Przedmałżeńskich znajduje się na stronie internetowej narzeczenikatowicka.pl
Zapisy odbywają się wyłącznie za pośrednictwem wskazanej wyżej strony internetowej, po wybraniu dekanatu Siemianowice Śląskie, a następnie preferowanych terminów.
Kontakt do Doradcy Życia Rodzinnego można uzyskać w Kancelarii Parafialnej w godzinach: poniedziałek, wtorek i czwartek 9.00-12.00, środa i piątek 16.00-18.00
W sierpniu nie ma nauk przedślubnych oraz spotkań w Poradni Życia Rodzinnego.
Dokumentacja
Złożenie dokumentów
Dokumenty do ślubu należy złożyć trzy miesiące przed datą ślubu w kancelarii parafialnej. Wtedy kancelaria parafialna przekazuje dokumenty księdzu, który będzie spisywał „Protokół rozmów kanoniczno duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa” (dalej zwanym Protokołem przedślubnym). Termin spisania Protokołu będzie dogodny dla narzeczonych jak i Kapłana, poza godzinami czynnej kancelarii parafialnej.
Potrzebne dokumenty
A) Dowody Osobiste. ( do wglądu w momencie spisania Protokołu Przedślubnego).
B) Świadectwa Chrztu Św., z adnotacją o bierzmowaniu (o ile było się chrzczonym poza naszą parafią). Ważność tego dokumentu 3 miesiące!
C) Druki z Urzędu Stanu Cywilnego o ślubie konkordatowym, o ile taki ma być zawarty. Ważność tego dokumentu 6 miesięcy! (lub Akt Małżeństwa – po ślubie cywilnym). Dokument z USC jest następujący:
Druk pierwszy: „Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa”. – (2 egzemplarze).
Druk drugi: „Zaświadczenie stwierdzające, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński zostały złożone w obecności duchownego” (3 egzemplarze), który będzie wypełniony przez parafię i duchownego asystującego przy zawarciu małżeństwa.
Po przyjęciu sakramentu małżeństwa druk pierwszy po jednym egzemplarzu zostaje w parafii jak i złożony przez parafię w USC. Druk drugi po jednym egzemplarzu zostaje w parafii, złożony przez parafię w USC oraz jeden otrzymują nowożeńcy.
D) Świadectwa ukończenia nauki religii, na poziomie szkoły ponadpodstawowej (do wglądu w momencie spisania Protokołu Przedślubnego).
E) Świadectwo uczestnictwa w naukach przedślubnych i dniu skupienia „Świadectwo uczestnictwa narzeczonych w przygotowaniu bezpośrednim do Małżeństwa. Archidiecezja Katowicka”– świadectwo ewentualnie można donieść przy spisaniu Protokołu.
F) Przekaz Ślubu w przypadku gdy narzeczony i narzeczona są spoza naszej parafii. Dokument ten jest wymagany od jednego z narzeczonych z parafii miejsca zamieszkania.
Należy też znać:
1) datę i parafię przyjęcia I – szej Komunii Świętej.
2) imiona i nazwiska świadków, którzy wyrazili zgodę, osoby pełnoletnie, zdrowe psychicznie, mogą być innego wyznania.
Dodatkowe informacje
Do zawarcia małżeństwa nie może być żadnej przeszkody – zapowiedzi przedślubne.
Przed zawarciem małżeństwa należy się upewnić, że nic nie stoi na przeszkodzie do jego ważnego i godziwego zawarcia (Kan. 1066). W tym celu ogłasza się zapowiedzi przedślubne, które umieszczone są w gablotce, w parafii narzeczonego jak i narzeczonej przez dwa kolejne dni świąteczne (np. dwie niedziele).
Sakramenty Święte.
Katolicy, którzy jeszcze nie przyjęli sakramentu bierzmowania, przed zawarciem małżeństwa powinni go przyjąć, aby dopełnić wtajemniczenia chrześcijańskiego (Kan. 1065 par.1). Powinni również przyjąć sakrament pokuty aby przystąpić do Najświętszej Eucharystii, zwłaszcza w czasie sprawowania sakramentu małżeństwa (Kan. 1065 par. 2).
Po załatwieniu formalności w parafii.
Ustalając datę ślubu trzeba wiedzieć, iż dla dobra przyszłych małżonków należy spełnić przedstawione wymagania czyli katechumenat – bezpośrednie przygotowanie do małżeństwa, spisanie protokołu przedślubnego, zapowiedzi przedślubne, sakramenty święte.
Szczegółowych informacji w różnych przypadkachmożna uzyskać w kancelarii parafialna osobiście lub telefonicznie.
W dniu ślubu.
Samochód z młodą parą wjeżdża pod główną bramę kościoła i wyjeżdża z placu kościelnego od ul. 1 Maja. Świadkowie zgłaszają się 15 min. przed ślubem w zakrystii ze swoimi dowodami tożsamości oraz obrączkami narzeczonych.
Dlaczego tyle uwarunkowań?
Kościół troszczy się o przyszłe rodziny dlatego już katecheci poruszają te tematy, stąd też tyle uwarunkowań dotyczących zawarcia sakramentu małżeństwa. Prawdziwa miłość chrześcijańskich małżonków staje się znakiem miłości Chrystusa do Kościoła przez sakrament małżeństwa, który ustanowił Chrystus – dowiadujemy się z Katechizmu Religii Katolickiej. W tym sakramencie małżonkowie spotykają się z Chrystusem, a On pozostaje obecny wśród nich, uświęca całe ich życie i czyni ich zdolnymi do wykonywania swoich obowiązków.
Kto nie może zawrzeć sakramentu małżeństwa.
Obowiązuje zakaz państwowy i kościelny zawierania małżeństw przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Dla mężczyzny zwolnienie od tej granicy nie jest przewidziane. Kobieta, która ukończyła 16 rok życia, może uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na zawarcie małżeństwa. W takim przypadku potrzebna będzie również dyspensa ks. Biskupa Ordynariusza miejsca.
Kościół jest Domem Bożym – kwiaty przy ołtarzu na chwałę Pana.
W naszej parafii, jeśli ktoś chce z okazji swego ślubu dodatkowo upiększyć ołtarz, przy którym sprawowana jest Eucharystia, może zgłosić się do Sióstr Boromeuszek, które zajmują się dekoracją koscioła. Może również skorzystać z firm, dekorujących kościoły, po uzgodnieniu wystroju i zapewnieniu osoby, która uprzątnie dekoracje bezpośrednio po ceremonii.
Poszanowanie miejsca świętego
Prosimy, by w kościele nie obsypywać nowożeńców ryżem, konfetti czy kwiatkami. Jeżeli miałoby to mieć miejsce po wyjściu z kościoła ,prosimy zapewnić osobę, która uprzątnie plac kościelny, bezpośrednio po ceremonii.